שליח חב"ד והפיגועים ברובע ה-11

הרב לוי מטוסוב מצרפת, הופיע בעשרות כלי-תקשורת ברחבי העולם, כולל תחנת השידור הערבית 'אל ג'זירה', דרכם העביר את המסר היהודי..

מאת: חיים ברון, COL

 

הרב לוי מטוסוב מצרפת, הופיע ביממה באחרונה בעשרות כלי-תקשורת ברחבי העולם ובפרט בצרפת, דרכם העביר את המסר היהודי. הרב מטוסוב הופיע בטקס הזיכרון שנערך אתמול, לצד נציגים מהקבוצות הנוספות בעולם וגרם לקידוש השם גדול. 

גם בתחנת השידור 'אל ג'זירה', ביקשו לשוחח איתו והרב מטוסוב ניצל את דקות השידור כדי להעביר מסר של אופטימיות ברוח היהדות.

"השתמשתי בכל ההזדמנויות שניתנו לי כי להחדיר את המסר החסידי של מעט אור דוחה הרבה מן החושך", סיפר הרב מטוסוב בשיחה שקיימנו עמו הבוקר. 


העיתונאי נחום ברנע מ'ידיעות אחרונות', כותב בטורו שנכתב מפריז, על הופעתו של הרב מטוסוב לצד נציגי האיסלאם המתון בעצרת הזיכרון המרכזית שנערכה אתמול בבירה הצרפתית.

"בפינת הרחוב, בין מסעדה לבנונית בשם 'זעתר' למסעדה סינית, מתקיים המפגש בין האימאם ופמלייתו לרב לוי מטוסוב, רב בבית-כנסת ברובע ה-16 בפריז ו'עסקן יהודי באיחוד האירופי'. כך הוא מגדיר את עבודתו. חלק מימי השבוע הוא עובד בבריסל, חלק בפריז", כתב ברנע. 


"הרב, לבוש בחליפה עסקים מהודרת ובכובע הולם ('תזהה אותי לפי הכובע', אמר לאנשים בטלפון, וכך היה), זקנו האדמוני נאה, מגיע למפגש בלווית העוזר שלו. העוזר נושא חנוכיית כסף שתחובים בה תשעה נרות חלב גדולים.

"מצד האיסלאם באו שישה או שבעה אנשים. אחד מהם, בלבוש מסורתי, אורח, אימאם באוניברסיטת אל-אזהר המצרית. האימאם מחלק לכל אחד מהם, גם לרב מטוסוב ועוזרו, ורד לבן. יחד עם האלטר ועם המאבטחים של האימאם הגענו לכוח של כיתה מתוגברת. בלי לחכות לפקודה הבקענו אל תוך הקהל, האימאם ואחד המאבטחים בראש, הרב מטוסוב באמצע, כשהעוזר שלו דבוק אליו עם החנוכיה המתנופתת והנרות המחשבים ליפול.

"המבצע לא היה פשוט", ממשיך ברנע, "הציגו עשרים ניידות שידור, עשרות מצלמות, מאות מיקרופונים. לכל אחד מהם האימאם ביקש לומר משהו חשוב. כתבים שהגיעו במיוחד מיפן נמחצו על ידי כתבים שהגיעו במיוחד מקנדה. האימאם היה האירוע ואף אחד לא רצה לוותר. בסוף הגענו אל ערימת הפרחים והנרות".

בהמשך, כותב ברנע: "הרב מטוסוב דיבר באנגלית ובצרפתית. 'כולנו יחד נדליק עכשיו חנוכיה כדי להאיר את העולם בתקופה קשה זאת', אמר. 'כולנו חוגגים את חג החנוכה'.

"הוא הניח את החנוכיה על האספלט, הדליק נר אחד והעביר את הנר הבא לאחד האימאמים, שהדליק והעביר לחברו. הרב מטוסוב דיקלם בקול צלול את שיר המעלות: 'מאין יבוא עזרי - עזרי מעם ה''. הדוברים שררו בצוותא את ה'מרסייז', ההמנון המהפכני, המיליטנטי, של צרפת".

ברנע מסיים וכותב שכאשר התיישב האימאם במכוניתו, מוקף באנשי ביטחון, "התפנה לשיחה קצרה אתי. אריק גוזלן סידר, והרב מטוסוב תרגם. מה הקשר לקהילה היהודית, שאלתי. 'כולנו נגד טרור, נגד גזענות', אמר. העולם הערבי שונא את ישראל, אמרתי. זה נכון גם לגבי חלקים גדולים בעולם המוסלמי. מה דעתך על ישראל? 'אנחנו ביחד נגד הטרור ונגד האלימות', אמר. 

"עם ישראל?
"'כמובן', אמר, 'גם עם ישראל'".

שתף לחברים

שתף